Język HTML - Ewolucja technologii. Tworzenie witryn internetowej z wykorzystaniem języka html
4 . 06 . 2019
Autor:
Web Development
Język html to język do tworzenia witryn internetowych używa się go bardzo długo i nie zapowiada się by wypad z obiegu. Należy brać pod uwagę, że jednak ciągle się rozwija i dostępne są coraz nowsze znaczniki, które wzbogacają pod względem funkcjonalnym stronę w htmlu. Poniżej opisujemy jak język, do tworzenia stron www (Html) ewaluował.
- Ewolucja technologii html: opis języka i jego historia w pigułce.
- Wersja języka html 2.0 oraz 3.2.
- Wersja html 4.
- Język Html 5 – aktualny standard, w jakim tworzymy obecnie witryny internetowe.
Wygląd serwisów www ciągle się zmienia, ta ewolucja jednak spowodowana jest dostępnością coraz to nowych technologii oraz jest efektem rozbudowywania i ciągłego rozwija tych już dostępnych. Na samym początku, witryny www zawierały jedynie proste treści tekstowe, a tworzenie stron www nie było usługą tak poszukiwaną. Obecnie możemy podziwiać różnego rodzaju animacje, rozbudowane funkcjonalności dedykowane użytkownikom oraz doskonale prosperujące sklepy www. Wszystko dzięki rozwojowi technologii informacyjnych, a w szczególności jednego z najpowszechniejszych i najczęściej wybieranych języków- HTMLa. Jak rozwijał się na przestrzeni lat?
Tworzenie strony www, HTML kiedyś i dzisiaj, czyli o ewolucji języka znaczników
Język HTML, czyli HyperText Markup Language na samym początku swojego istnienia, w 1991 roku zawierał zaledwie 22 znaczniki, które pozwalały na stworzenie prostej witryny internetowej. Jeszcze zanim opracowano znaczniki, fizyk Tim Berners-Lee opracował prototyp hipertekstowego systemu informacyjnego, który nazwano mianem ENQIRE. Następnie, razem z Robertem Cailliau opracowali oni WordWideWeb, a więc W3, który to projekt był odpowiednim wstępem do późniejszego języka HTML. Strona, która została stworzona w oparciu o 22 znaczniki raczej w niczym nie przypominała tych serwisów internetowych, które obecnie są nam znane. Poprzez pojęcie prostej strony należy rozumieć niejako sam jej szkielet. Zapoczątkowało to jednak prace nad doskonaleniem tej technologii tak, że w 1994 roku powstała organizacja o nazwie W3C. Celem jej istnienia było ciągłe rozwijanie języka, a także standardów, jakie dotyczyły tworzenia serwisów. Można więc powiedzieć, że HTML został stworzony do tego, aby umożliwiać tworzenie witryn www poprzez opis struktury informacyjnej w ich wnętrzu.
Język HTML 2.0 oraz 3.2
Kolejna wersja tego języka pojawiła się w 1995 roku, a niedługo potem 2 lata później, została udostępniona kolejna, HTML 3.2. Tutaj możemy już mówić o pewnej rewolucji wizualnej, gdyż wśród kluczowych zmian znalazło się chociażby wprowadzenie kolorowych czcionek lub też napisów, które mogły migać. Na tamten czas najczęściej tworzono strony w oparciu o budowanie tabel, które były wielokrotnie zagnieżdżane. Dzięki temu można było mieć kontrolę nad układem strony oraz na odpowiednim rozmieszczeniem poszczególnych jej elementów.
Wersja HTML 4
To już kolejne lata do przodu i 1998 rok. Obok HTMLa pojawia się nowa technologia, czyli pierwsza wersja arkusza stylów CSS 1. To pozwala znacznie lepiej zatroszczyć się o warstwę wizualną strony, daje więcej możliwości jej projektowania. Znacznie lepiej można dysponować tekstem w obrębie arkusza, pojawiają się skrypty ramki oraz formularze. W tej wersji na szczególną uwagę zasługuje znacznik DIV, który pozwolił oddzielić zawartość treści strony od jej prezentacji. Potem, pojawienie się kolejnej wersji kaskadowych arkuszy stylów CSS2 sprawiło, że pojawiła się też ulepszona wersja HTMLA, a mianowicie język HTML 4.01. Zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem na rynek technologii XHTML, za którą stała organizacja W3C, która na ten moment działała już na rynku od kilku lat. Technologia ta była równoważna do HTMLa 4.01, ale składnia była już inna. Dzięki temu zabiegowi możliwe było przenoszenie dokumentów XMLa do sieci. Na ten czas postanowiono również poświęcić trochę więcej czasu weryfikacji poprawności dokumentów. We wszystkich specyfikacjach wprowadzono takie zmiany, które miały na celu wymuszać ich poprawność. Nie miała tutaj znaczenia platforma, na jakiej miał być wyświetlany dokument.
Wersja HTML 5 - tworzenie stron www jakie znamy
Wersja najbardziej nam znana, która w formie szkicu powstała już w 2008 roku. Niestety, prace nad nią zostały chwilowo wstrzymane, głównie ze względu na fakt jej ogromnej konkurencji dla języka XHTML. Można powiedzieć, że HTML 5, który zadebiutował dopiero w 2014 roku łączy w sobie zarówno pierwszą wersję XHTMLa, jak i HTMLa w wersji 4. Po jego opublikowaniu ogłoszono również, że HTML5 jest kompatybilny ze wszystkimi wcześniejszymi specyfikacjami. Jednakże, dopiero wersja 5.1 została zarekomendowana także przez W3C. Co jest cechą charakterystyczną tego języka, który jest w powszechnym użyciu także na dzień dzisiejszy? Przede wszystkim, w porównaniu do wcześniejszych wersji, nie mamy już tutaj znacznika DIV. Technologia ta została całkowicie udoskonalona, pojawiły się kolejne znaczniki, które dają znacznie większe możliwości. Możemy do nich zaliczyć między innymi header, main, aside, nav, article czy footer. W tej najbardziej współczesnej wersji możemy też wykorzystywać znaczniki, które pozwolą nam odtwarzać pliki video oraz dźwięk bez konieczności korzystania z dodatkowych wtyczek. Wśród całkiem nowych znaczników znajdziemy także canvas, figure, details oraz summary. Tworzenie witryn www z wykorzystaniem tej najbardziej współczesnej wersji języka HTML jest znacznie łatwiejsze i daje nam o wiele większe możliwości.
Jak widać, HTML w bardzo krótkim czasie bardzo się zmienił i został mocno rozbudowany. Dzięki temu możemy teraz korzystać z serwisów internetowych wysokiej jakości, które mogą realizować cele marketingowe, ale też pełnia funkcje informacyjne. Witryny mogą mieć praktyczne zastosowanie, gdyż za ich pomocą możemy wykonać bardzo wiele operacji i załatwić bardzo wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu.
Tworzenie strony internetowej z wykorzystaniem języka html
HTML to podstawowy język do stworzenia kręgosłupa witryny www. Język ten nigdy nie wyjdzie z zastosowania, pokazuje to historia. Na pewno będzie rozwijać się dalej o nowe możliwości. W obecnych czasach, do tworzenia serwisów używa się wielu technologii nie tylko język Html - zobacz inne technologie www. Dla osób podstawowych które nie znają języka html, w sieci znajdziemy programy do tworzenia stron internetowych. Większość z nich działa jak kreatory. Dużym minusem takich programów jest:
- Zbędny kod
- Ograniczenia w rozbudowie
- Bariery przy pozycjonowaniu.
Dla początkujących takie programy z pewnością się sprawdzą, lecz dla uzyskania profesjonalnej strony zalecamy do korzystania z profesjonalnych narzędzi.
Nie tylko HTML do stron www?
Pamiętajmy, że język HTML jest językiem strukturalnym, za pomocą którego tworzymy kręgosłup strony internetowej. W przypadku jak myślimy o profesjonalnej stronie, powinnyśmy brać pod uwagę również inne technologie. Na naszym blogu opisaliśmy najbardziej popularne technologie. Zobacz jakie rozwiązania najczęściej się wybiera przy programowaniu stron internetowych!
Podobne artykuły:
- Strona internetowa oferta
- Aplikacje do tworzenia stron www
- Testy A/B stron www
- Czym zajmuje się Web Desinger
- Proces tworzenia strony www
Sprawdź ofertę na tworzenie stron internetowych!