Wyszukiwanie w Google kilka przydatnych komend
9 . 04 . 2020
Autor:
Web Development
Wyszukiwanie w Google może być czasochłonne, poniżej przedstawiamy kilka podstawowych komend wyszukiwania. Dzięki nim dokładnie powiemy wyszukiwarce, co nas interesuje i otrzymamy celniejsze wyniki. Poniższe komendy potrafią bardzo zaoszczędzić czas na wyszukiwanych.
Google komendy:
- Komenda z cudzysłowem
- Komenda Filetype
- Komenda Site
- Komenda Allintext
Użytkowanie wyszukiwarki Google nie musi być toporne i ograniczone jedynie do wprowadzania zapytań, które nas interesują, a później mozolnego filtrowania wyników w celu odnalezienia dokładnie tego, czego szukamy. Pozycjonowanie stron w wyszukiwarce Google wiąże się obecnie z pracą wielu tysięcy specjalistów, co pociąga za sobą taką a nie inną kolejność pojawiających się po zadaniu zapytania wyników. Nie można w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie jak formułować zapytania dla tej konkretnej wyszukiwarki, bez odpowiedzi na pytanie zgoła odmienne: czy wyszukujemy treści na tyle prawidłowo by móc w ogóle oceniać działanie Google’a?
Pozycjonowanie stron internetowych – czyli jak używać Google’a
Jeśli chcesz więcej wiedzieć na czym polega pozycjonowanie strony zapoaznaj się z artykułem. Poznasz najistotniejsze elementy wpływające na pozycje strony w wyszukiwarce.
Pozycjonowanie stron w obecnych czasach de facto definiuje to, jakie wyniki widzi przysłowiowy „zwykły zjadacz chleba”, szukający na przykład szlifierki kątowej w Googlu. Z jakiegoś powodu mamy taki a nie inny zwrot z tak prostego zapytania: z jakiegoś powodu kolejność pojawiających się sugestii i stron WWW jest taka akurat, a nie inna. Pierwsze będziemy mieć reklamy sponsorowane, później treści, na których dokonano odpowiednio dobrego pozycjonowania, później treści znalezione przez automat bez udziału większych algorytmów.
Z ostatniego zdania w powyższym akapicie wynika jedno: warto poznać chociaż czubek tej góry lodowej, którą jest pozycjonowanie, aby użytkowanie wyszukiwarki Google’a było bardziej efektywne i skuteczne. Abyśmy uzyskiwali taki dokładnie wynik, jakiego szukamy. Tutaj warto sprawdzić czym są i jak działają poszczególne komendy, które możemy w Google’u używać.
Wyszukiwarka Google nie bez powodu jest najpopularniejsza. Sprawdźmy poszczególne komendy, które sprawiają, że użytkowanie tej konkretnej wyszukiwarki również w celach profesjonalnych jest obecnie najwygodniejsze i pod kątem uzyskiwanych wyników potrafi być najefektywniejsze z różnych powodów.
- Komenda Cudzysłów – „Fraza” – umożliwia nam dokładne dopasowanie wyników wyszukiwania, a co za tym idzie taki wybór wyników przez wyszukiwarkę, który dokładnie, bez parafrazy i bez odmian słownictwa trafia w to, jak sformułowaliśmy zapytanie. Jest to użyteczne gdy mamy do czynienia z wieloma znaczeniami jednego słowa, stosowanego w różnorodnych kontekstach (możemy ten kontekst zawęzić do frazy wstawianej w cudzysłów). To z definicji zawęzi liczbę i charakter uzyskanych wyników.
- Komenda Filetype – filetype:pdf – uzyskamy pomocą takiej komendy wyniki związane z załączinkami w wybranym formacie (dla użytego przykładu: wyłącznie z plikami PDF jako załącznikami). Jeżeli szukamy artykułu branżowego lub jakiejś instrukcji obsługi, wpisując wybraną frazę i taki ogranicznik od razu uzyskamy wyniki związane z dokumentami PDF. Oczywiście możemy użyć dowolnego potrzebnego nam i aktualnie poszukiwanego skrótu rozszerzenia pliku, aby wybrać odpowiedni dla nas format poszukiwanej informacji. Warto dodać, że komenda ta dobrze działa także jako wyszukiwanie obrazów, plików dźwiękowych, czy wideo.
- Komenda Site – site:nazwa domeny.pl – w tym konkretnym wypadku wyświetlamy wszystkie podstrony z domeny nazwadomeny.pl.
- Komenda Allintext – allintext:fraza – tutaj dokonamy wyszukiwania w tekście na równi z wyszukiwaniem w tytułach, nazwach stron i podstron, akapitach wyróżnionych. Często bardzo konkretne informacje, dotyczące detali na przykład związanych z obsługą czy instrukcją jakiegoś typu są ukryte w tekście. Nie potrzebujemy całej instrukcji obsługi danego postępowania czy urządzenia, a jedynie konkretny fragment konkretnego detalu. Dzięki tej komendzie w łatwy sposób odnajdziemy taką informację w Internecie, a wyniki wyszukiwarki będą zgodne z naszymi potrzebami.
Dodatkowe komendy które mogą okazać się użyteczne, abyśmy w efekcie wyszukiwania uzyskiwali strony WWW takie, których chcemy, to Allinurl (allinurl:fraza), dzięki której szukamy tekstu w treści linku, a także related (related:nazwawitryny.pl) – szukanie domeny podobnej, podobnie napisanej, o podobnej treści, formie, tematyce i zakresie informacji.
Sprawdź ofertę na tworzenie profesjonalnych stron www! Oferta na pozycjonowanie stron w Google!